top of page

Alergia czy nietolerancja?

Byłoby cudownie, gdybyśmy wszyscy mogli spożywać dowolne produkty spożywcze bez obawy, że przyniesie nam to nieprzyjemne konsekwencje zdrowotne. Oczywiście, większość z nas może sobie na to pozwolić; są jednak osoby, które po spożyciu niektórych produktów doświadczają różnych skutków ubocznych.Niepożądana reakcja organizmu występująca u danej osoby po spożyciu pokarmu, który jest dobrze tolerowany przez osoby zdrowe, to nadwrażliwość pokarmowa. Nadwrażliwość na pokarm, której patomechanizm związany jest z podłożem immunologicznym, to alergia pokarmowa, czyli uczulenie na pokarm.

 

Reakcje nadwrażliwości o podłożu nieimmunologicznym zalicza się do niealergicznej nadwrażliwości pokarmowej, nazywanej nietolerancją pokarmową. Warto przy tym wspomnieć, że niektóre pokarmy wywołujące objawy alergii pokarmowej mogą być także elementem sprawczym niealergicznej nadwrażliwości pokarmowej, np. mleko krowie może być zarówno przyczyną alergii na białka mleka, jak i nietolerancji laktozy (cukru mlecznego), a pszenica – alergii na białka pszenicy lub nietolerancji glutenu (celiakii).


Obecnie na alergię pokarmową cierpi ok. 1-3% całej populacji, oraz 6-8% dzieci.

Obserwuje się jednak tendencję wzrostową zachorowań w wielu krajach na całym świecie, co może być spowodowane m.in. zwiększonym spożywaniem niektórych produktów, jak np. owoców czy warzyw egzotycznych, jak również coraz częstszym wykorzystywaniem półproduktów czy posiłków gotowych do spożycia.


 

Do najczęściej uczulających (ale nie jedynych!) produktów spożywczych zaliczamy:


1. Mleko krowie.

2. Jaja kurze (znacznie częściej białko jaj, niż żółtko).

3. Ryby.

4. Soja.

5. Orzechy.

6. Zboża.

7. Owoce cytrusowe.

8. Skorupiaki.

45 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page