top of page

Wódka z ogórkiem, tequila z cytrynką...?

Zaktualizowano: 13 sie 2020

Łączycie alkohol z cytrusami?


Panuje przeświadczenie, że alkohol powinno się łączyć z cytrusami, ponieważ są bogate w witaminę C, która uchroni nas przed kacem. Nic bardziej mylnego ;) 

Okazuje się, że zawarte m.in. w grejpfrutach, limonkach, gorzkich pomarańczach czy cytrynach flawonoidy i furanokumaryny, które są metabolizowane przez odpowiednią rodzinę enzymów cytochromu P-450, odpowiedzialne są za wzrost stężenia alkoholu we krwi. Popicie alkoholu sokiem grejpfrutowym prowadzi do niewydolności czynnościowej grupy enzymów CYP3A i alkohol nie może być metabolizowany, co powoduje wzrost jego stężenia we krwi. Nasila się jego działanie oraz skutki uboczne, jesteśmy szybciej i bardziej pijani, a następnego dnia czujemy się gorzej.


 

Z kolei ogórki kiszone, bogate w elektrolity, mogą pomóc nam zminimalizować objawy "kaca". Alkohol ma właściwości moczopędne, przez co odwadnia organizm- brakuje nam wtedy jednak nie tylko wody, ale i elektrolitów. Równie dobrze może sięgnąć po izotonik idąc spać po imprezie, albo... mniej wypić! :)


57 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Kommentare


bottom of page